„Вече светске поезије“ у циљу обележавања Светског дана поезије

У среду, 21. марта 2018. године, у Свечаној сали Гимназије одржано је „Вече светске поезије“ и на тај начин обележен је Светски дан поезије.

Светски дан поезије УНЕСКО је прогласио 21.3.1990. године, са циљем промовисања читања, писања и објављивања поезије широм света, а наша школа ове године по први пут се прикључила обележавању тог значајног датума.

У програму су учествовали рецитатори – Ђорђије Пејовић (Катул – „Цицерону“); Наташа Кашаји (Сергеј Јесењин – „Писмо мајци“); Марина Вујичић (Радјард Киплинг – „If you can”); Вања Радуловић (William Wordsworth – „Сјај у трави“); Ана Секулић (Бранко Миљковић – „Балада охридским трубадурима“); Владица Кљајић (Десанка Максимовић – „Људска комедија“); Исидора Милосављевић (Десанка Максимовић – „Једно уверење“); Маша Мијатовић (Мирослав Антић – „Сенка“); Маша Билић („За казну теби“); Надежда Сератлић (Радмила Лазић – „Такве песме пишем“).

Најлепше стихове Кине, Индије и Јапана, у име љубави казивале су: Маша Башкот (Рабиндранат Тагоре – „Градинар, 41“); Катарина Полић, Маша Драшковић, Нађа Кањух, Јелена Матијашевић, Миња Бјекић и Миа Ковач.

Наши млади песници читали су своју поезију. Међу њима су били: Анастасија Кркљеш, Тања Челебић, Катарина Дабетић, Ана Косовић и Василије Ђилас. Њихове стихове на пратила је и музика. На корејском језику музичку нумеру је извела Анастасија Ковачевић, на енглеском језику уз ноте клавира наступала је Милена Никитовић, гитару је свирао Алекса Загорац, а виолину Лазар Перовић. Учеснике је најавила и испратила са сцене Анђелија Павић која је била задужена за конферансу, а програм је затворен музичком тачком коју су припремиле – Маша Драшковић, Нађа Летвенчук, Милица Јовичковић, Дарија Божовић и Милица Ћулибрк.

Сви учесници допринели су посебном и угодном расположењу, на радост и задовољство присутне публике у препуној сали наше школе.  Атмосферу је посебном учинила и сцена коју смо уредили уз помоћ пријатеља наше школе – Цвећаре „Краљица“ и ПУБ-а „Белфаст“. Овом приликом им се захваљујемо што нам увек излазе у сусрет и испрате све важне датуме које обележавамо у школи.

Модератори програма „Вече светске поезије“ били су професори српског језика и књижевности – Лидија Миљанић, Љиљана Медаков Салонски, Татјана Бјекић, Јасмина Милић, Јелена Вујовић и Младен Ђуричић; професорка латинског језика – Љиљана Марић; и професорка музичке културе – Драгана Ристић. Галерију фотографија можете погледати на Фејсбук страници школе.

Ауторка текста: Јелена Вујовић, проф. српског језика и књижевности

Аутор фотографија: Матија Антовић, ученик четвртог разреда