Гимназијалци учествовали у пројекту ПМФ-а “Хемијски викенд – моја будућност – мој избор”

28. новембра група од петнаест ученика наше школе посетила је Природно-математички факултет у Новом Саду, и у пратњи Маје Бајић, професорке хемије, присуствовала програму који је ПМФ организовао под називом ,,Хемијски викенд моја будућност мој избор. Гимназијалци су, у оквиру овог програма, имали прилику да учествују у интересантним експерименталним радионицама, чији циљ јесте да се ученицима представе занимања којима могу да се баве након завршених студија хемије, биохемије и заштите животне средине на ПМФ-у.

У уводном делу програма, професор Милан Вранеш одржао је предавање о здравој исхрани, а након тога су нас асистенткиње Мариа Узелац и Софија Бекић водиле на различите радионице у лабораторијама на факултету. Обишли смо неколико лабораторија (лабораторију за физичку хемију, лабораторију за аналитичку хемију, лабораторију за форензичку хемију, лабораторију за технологију и заштиту вода, лабораторија за методику наставе хемије) где су нам показивали најзанимљивије експерименте који се могу применити у свакодневном животу. Ученицима се посебно свидела лабораторија за форензичку хемију, у којој су им објаснили и показали на који начин се може одредити врста дроге. Гимназијалци су факултет обилазили нешто више од три сата, а учешће у овом програму оставило је велики утисак на њих.

Ауторка текста: Маја Бајић, проф. хемије