2. Фестивал средњошколске кратке приче – Саопштење жирија

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА

1. ФЕСТИВАЛ СРЕДЊОШКОЛСКЕ КРАТКЕ ПРИЧЕ

Гимназија “Жарко Зрењанин” из Врбаса у мају 2019. године расписала је Конкурс за 2. ФЕСТИВАЛ СРЕДЊОШКОЛСКЕ КРАТКЕ ПРИЧЕ са циљем афирмисања кратке приче као књижевног жанра. Фестивал је основан у пролеће 2018. године, са циљем да се негује мултикултуралност међу средњошколцима и да се подстакне стваралаштво младих који деле заједничку љубав према писаној речи.

Овогодишњи Конкурс затворен је 31. маја 2019. године, а учешће на Фестивалу узео је велики број средњошколаца са територије целе земље. Све приче шифроване су по редоследу приспећа, а петочлани жири имао је тежак задатак приликом оцењивања радова. Наиме, сваки члан жирија је, од великог броја пристиглих прича, требао да издвоји и рангира пет најбољих у овој школској години.

Жири Фестивала оцењивао је радове у следећем саставу:

• Бранислав Зубовић, секретар Фестивала поезије младих;
  • Славица Филиповић, професорка српског језика и књижевности;
  • Марко Тошовић, модератор курса креативног писања прозе – Блогерама (Филозофски факултет, Нови Сад);
  • Татјана Бјекић, професорка српског језика и књижевности;
  • Невена Малетин, професорка српског језика и књижевности.

Жири је истакао да су приче свих средњошколаца озбиљно написане и да свака од њих завређује посебну пажњу. Самим тим, тешко је било уврстити пет прича у ужи избор, а њихов уједначен квалитет додатно је отежао посао рангирања. Након што су збројени гласови свих чланова жирија, прва три места заузеле су оне приче које су, у оцени свих чланова, заузеле високе позиције.

Бранка РадаковићИње

Гимназија и економска школа „Доситеј Обрадовић“, Бачка Топола;

Јана Добријевић Сусрет

Гимназија „Лаза Костић“, Нови Сад;

Милена ВасиљевићЗапис у сећању

Филолошка гимназија, Београд

Поред награђених, у свом саопштењу жири је похвалио све ауторе који су учествовали на овогодишњем конкурсу, а посебно ученике и наставнике следећих школа:

• Ваљевска гимназија;
  • Пожаревачка гимназија;
  • Уметничке школа из Крушевца;
  • Гимназија Нови Пазар;
  • Гимназија “Лаза Костић” из Новог Сада;
  • Филолошка гимназија из Београда;
  • Уметничка школа из Јагодине;
  • Техничка школа “Никола Тесла” из Шида;
  • Гимназија и економска школа “Доситеј Обрадовић” из Бачке Тополе;
  • Уметничка школа из Ниша;
  • Гимназија “Бора Станковић” из Бора;
  • Савремена гимназија у Београду;
  • Гимназија “Вељко Петровић” из Сомбора;
  • Угоститељска школа из Ниша.

Због кратког временског рока и организационих проблема који су уследили (због краја школске године), дипломе и награде свим ауторима биће достављене на кућну адресу. По изласку из штампе, награђеним и похваљеним ауторима Организациони одбор Фестивала проследиће и часопис/зборник радова са 2. Фестивала.

Овом приликом још једном честитамо свим награђеним ауторима и желимо им много успеха у даљем раду! Очекујемо да ћемо, у још већој и јачој конкуренцији, читати ваше приче већ следеће године, на 3. Фестивалу.

Организациони одбор Фестивала: Младен Ђуричић и Јелена Вујовић

(gimvrbas.fkp@gmail.com).