4. Фестивал средњошколске кратке приче – Саопштење жирија

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА

4. ФЕСТИВАЛ СРЕДЊОШКОЛСКЕ КРАТКЕ ПРИЧЕ

Гимназија  Жарко Зрењанин из Врбаса 21. марта 2022. расписала је Конкурс за 4. ФЕСТИВАЛ СРЕДЊОШКОЛСКЕ КРАТКЕ ПРИЧЕ са циљем афирмисања кратке приче као књижевног жанра.  Фестивал је основан 2018. године, са циљем да негује мултикултуралност међу средњошколцима и подстакне стваралаштво младих који деле заједничку љубав према писаној речи.

Овогодишњи Конкурс затворен је 22. априла 2022, а учешће на Фестивалу узео је велики број средњошколаца са територије целе земље. Све приче шифроване су по редоследу приспећа, а жири је имао тежак задатак да, од великог броја пристиглих прича, издвоји и рангира најбоље у овој школској години.

Жири Фестивала оцењивао је радове у следећем саставу: Горан Лабудовић Шарло, књижевник; Милена Живков, књижевница; Љиљана Медаков Салонски, проф. српског језика и књижевности; Јелена Вујовић, проф. српског језика и књижевности и др МладенЂуричић, проф. српског језика и књижевности. Они су истакли да је квалитет пристиглих прича на високом нивоу, што је додатно отежало посао рангирања. Задатак сваког члана жирија био је да издвоји и рангира пет прича за које сматра да су најбоље, а након што су збројени сви пристигли гласови, издвојиле су се три приче. Прва три места заузели су аутори чије су приче, у оцени свих чланова жирија, заузеле високе позиције.

Душан Цвејић – „Сусрет”

Пожаревачка гимназија, Пожаревац

(Ментор: Ненад Милошевић, проф.)

Јелена Перић – „Шели”

Ваљевска гимназија, Ваљево

(Ментор: Милена Милисављевић, проф.)

Ирина Тривић – „Скок”

Митровачка гимназија, Сремска Митровица

(Ментор: Силвија Стојилковић, проф.)

Поред награђених, у свом саопштењу жири је похвалио и друге ауторе који су учествовали на 4. Фестивалу средњошколске кратке приче, а посебно ученике и наставнике следећих школа:

• Гимназија из Прокупља;
  • Ваљевска гимназија, Ваљево;
  • Медицинска школа из Ужица;
  • Средња школа из Нове Вароши;
  • Гимназија „20. октобар” из Бачке Паланке;
  • Техничка школа „9. мај” из Бачке Паланке;
  • Гимназија „Исидора Секулић” из Новог Сада;
  • Медицинска школа „Надежда Петровић”, Земун;
  • Гимназија „Јован Јовановић Змај” из Новог Сада;
  • Митровачка гимназија, Сремска Митровица;
  • Гимназија „Бора Станковић” из Врања;
  • ССШ „Милош Црњански” из Кикинде;
  • Савремена гимназија из Београда;
  • Средња стручна школа из Ниша;
  • Четврта гимназија у Београду;
  • Гимназија из Новог Пазара;
  • Гимназија „Жарко Зрењанин” из Врбаса.

У наредном периоду планирана је додела диплома и награда, о чему ће аутори бити благовремено обавештени. По изласку из штампе, награђеним и похваљеним ауторима Организациони одбор Фестивала проследиће и часопис „Млади дани” у којем ће бити објављене награђене приче са 4. Фестивала.

Овом приликом још једном честитамо свим награђеним ауторима и желимо им много успеха у даљем раду! Очекујемо да ћемо, у још већој и јачој конкуренцији, читати ваше приче већ следеће године, на јубиларном 5. Фестивалу средњошколске кратке приче.

Организациони одбор Фестивала: др Младен Ђуричић и Јелена Вујовић

(gimvrbas.fkp@gmail.com).