Одржано такмичење „Дабар” за школску 2022/23. годину

„Дабар” је међународно такмичење из рачунарске и информатичке писмености за ученике основних и средњих школа. Такмичење је први пут организовано у Литванији 2004. и од тада се укључило више од 40 земаља. Његов главни циљ је повећање интересовање ученика за рачунарство и информатику. Желимо да покажемо да рачунар није само средство за комуникацију, претраживање интернета, обраду текста, слушање музике и гледање филмова. На занимљив и интерактиван начин кроз ово такмичење ученици се упознају са областима рачунарства и информатике. Нагласак је на програмирању и техничким знањима, али и општим тема и решавању конкретних проблема. Питања су конципирана тако да код ученика развијају вештине решавања проблема, алгоритамски начин размишљања, логичко решавање проблема и правилну употребу информационих технологија.

Ученици наше школе учествују на овом такмичењу од 2015. године, када је нашу школу представљало нешто више од 100 гимназијалаца. Ове године у периоду од 14. до 18. новембра, ученици широм света имали су прилику да покажу колики су „кликераши”, а наша школа имала је укупно 301 учесника, што јасно показује пораст интересовања код ученика за ову врсту задатака. Ученици су се такмичили у две категорије: ГигаДабар (ученици I и II разреда) и ТераДабар (ученици III и IV разреда). Припреме за такмичење, као и само такмичење, организовали су професори рачунарства и информатике – Игор Лазаревић, Весна Никитовић и Светлана Мандић. Наши ученици су показали да добро познају алгоритамски начин размишљања и логичко решавање проблема. Задаци су били подељени у три групе: лаки, средњи и тешки.  Неколико ученика се посебно издвојило постигнутим резултатом и од укупно 13 задатака имају тачне одговоре на 10 или 9 питања). Велики број ученика тачно је урадио више од половине задатака на овом такмичењу. Ипак, за одлазак у финале ове године требало је тачно урадити свих 13 задатака. Честитамо ученицима на постигнутим резултатима и позивамо их да вежбају ове занимљиве задатке за следећу школску годину. Задаци за претходних такмичења могу се погледати ОВДЕ.

Ауторка текста: Светлана Мандић, проф. рачунарства и информатике