3. Фестивал средњошколске кратке приче – Саопштење жирија

САОПШТЕЊЕ ЖИРИЈА

3. ФЕСТИВАЛ СРЕДЊОШКОЛСКЕ КРАТКЕ ПРИЧЕ

Гимназија  Жарко Зрењанин из Врбаса средином априла месеца расписала је Конкурс за 3. ФЕСТИВАЛ СРЕДЊОШКОЛСКЕ КРАТКЕ ПРИЧЕ са циљем афирмисања кратке приче као књижевног жанра. Фестивал је основан 2018. године, са циљем да негује мултикултуралност међу средњошколцима и подстакне стваралаштво младих који деле заједничку љубав према писаној речи.

Овогодишњи Конкурс затворен је 21. маја 2021, а учешће на Фестивалу узео је велики број средњошколаца са територије целе земље. Све приче шифроване су по редоследу приспећа, а трочлани жири имао је тежак задатак да, од великог броја пристиглих прича, издвоји и рангира пет најбољих у овој школској години.

Жири Фестивала оцењивао је радове у следећем саставу: Горан Лабудовић Шарло, књижевник; Јелена Вујовић, проф. српског језика и књижевности и Младен Ђуричић, проф. српског језика и књижевности. Они су истакли да су пристигле приче озбиљно написане и да свака завређује посебну читалачку пажњу. Самим тим, било је тешко уврстити свега пет прича у ужи избор, а њихов уједначен квалитет додатно је отежао посао рангирања. Након што су збројени гласови свих чланова жирија, прва три места заузеле су оне приче које су, у оцени свих чланова, заузеле високе позиције.

1. место:

Ведрана Гачић – „Моћ племенитости“

Гимназија „Бора Станковић“, Врање

(Ментор: Тања Русимовић, проф.)

2. место:

Душан Цвејић – „Повратак“

Пожаревачка гимназија, Пожаревац

(Ментор: Ненад Милошевић, проф.)

3. место:

Анђела Гогић – „Испричаћу ти једну причу“

Техничка школа, Стара Пазова

(Ментор: Јасмина Тешић, проф.)

Поред награђених, у свом саопштењу жири је похвалио све ауторе који су учествовали на овогодишњем конкурсу, а посебно ученике и наставнике следећих школа:

• Гимназија у Пироту;
  • Гимназија Нови Пазар;
  • Пожаревачка гимназија;
  • Гимназија „Бора Станковић“ из Врања;
  • ССШ „Борислав Михајловић Михиз“ из Ирига;
  • Гимназија „Јован Јовановић Змај“ из Новог Сада;
  • Гимназија „Вељко Петровић“ из Сомбора;
  • Медицинска школа из Београда;
  • Техничка школа из Старе Пазове;
  • Медицинска школа из Пожаревца;
  • Медицинска школа, Звездара;
  • Гимназија „Жарко Зрењанин“ из Врбаса.

Због актуелне епидемиолошке ситуације завршна свечаност неће бити одржана, а дипломе и награде свим ауторима биће достављене на кућну адресу. По изласку из штампе, награђеним и похваљеним ауторима Организациони одбор Фестивала проследиће и часопис „Млади дани“ у којем ће бити објављене награђене приче са 3. Фестивала.

Овом приликом још једном честитамо свим награђеним ауторима и желимо им много успеха у даљем раду! Очекујемо да ћемо, у још већој и јачој конкуренцији, читати ваше приче већ следеће године, на 4. Фестивалу средњошколске кратке приче.

Организациони одбор Фестивала: Младен Ђуричић и Јелена Вујовић

(gimvrbas.fkp@gmail.com).